Čestný občan Tišnova prof. Karel Vachek oslavil osmdesátku

V úterý 4.srpna oslavil 80.narozeniny profesor Karel Vachek. Narodil se v roce 1940 v Tišnově, přímo v budově Hotelu Květnice. Odmaturoval na zdejším gymnáziu a poté v Praze na FAMU studoval režii pod vedením Elmara Klose. V roce 1963 absolvoval filmem Moravská Hellas o folklórních slavnostech, který byl ale osobně zakázán prezidentem Novotným a poprvé povolen až v roce 1968. Jako režisér Krátkého filmu Praha natočil film Spřízněni volbou. Snímek umělecky popisuje prezidentské volby roku 1968 a patří mezi režisérovy nejslavnější počiny. V období normalizace nemohl další záměry svých filmů z politických důvodů realizovat a v polovině 70. let odešel do exilu do Francie a USA. Kvůli nemoci své ženy se koncem 80. let vrátil a pracoval v tišnovské sodovkárně jako řidič. Po revoluci se vrátil do Krátkého filmu Praha a postupně realizoval filmovou tetralogii Malý kapitalista, mapující společnost 90. let. Od roku 1994 je pedagogem Katedry dokumentární tvorby na FAMU, v roce 2002 se stal jejím vedoucím. Za své filmy získal dvakrát, v letech 2000 a 2002, cenu Nejlepší český dokumentární film roku na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, řada světových festivalů uvedla jeho autorskou retrospektivu. V roce 2004 vydal knihu Teorie hmoty. Zatím posledním filmem je téměř šestihodinový filmový román Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie z roku 2019.

Zastupitelstvo města Tišnova udělilo čestné občanství panu prof. Karlu Vachkovi za dlouholetý přínos dokumentárnímu filmu v roce 2013.

Po předchozí domluvě právě v den jeho narozenin 4. 8. navštívili starosta města Jiří Dospíšil a 1. místostarosta Karel Souček pana prof. Vachka v Praze a popřáli mu k významnému životnímu jubileu. Debata o politice, kultuře, rodném městě i jeho díle se nesla v pohodovém duchu. Karel Vachek je stále aktivní, věnuje se svým studentům a tvoří. Do dalších let přejeme panu profesorovi Vachkovi hodně zdraví, štěstí, osobní pohodu a zdravý nadhled.

Datum vytvoření: 5.8.2020 / Datum změny: 5.8.2020