Dáte hlas proměně Farské zahrady v celorepublikové soutěži?

Akce s názvem Má vlast cestami proměn probíhá od roku 2009 a jejím smyslem je přinášet svědectví o proměnách zanedbaných míst v místa upravená a užitečná, a poděkovat tak autorům takových proměn za zvelebování našeho domova, uchovat jejich nadšení, podchytit paměť míst a motivovat ostatní k následování. Výstava prezentuje proměny opomíjených staveb a míst v objekty důstojné, udržované a dobře využívané. Přihlašují je jednotlivci, obce, města nebo občanská sdružení (spolky).

Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s. ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Partnery výstavy jsou kraje České republiky a spolupracuje řada dalších organizací a institucí.

Prostřednictvím fotografií a příběhů je u každého přihlášeného projektu zdokumentován stav před rekonstrukcí a po ní. Každý rok jsou na výstavě vidět opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. Do samotných rekonstrukcí se mnohdy zapojují místní obyvatelé. Nejhezčí proměny organizátoři každý rok oceňují. Hodnotí je veřejnost v den zahájení na Vyšehradě a poté celý rok na webu, a také odborná porota architektů od vedením arch. Josefa Pleskota.

V rámci 11. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn reprezentuje Tišnov velká proměna bývalé Farské zahrady v Park pod kostelem. Kromě toho, že tomuto projektu můžete dát sami on-line hlas, lze hlasování ve prospěch Parku pod kostelem podpořit také plakátem A3 (ke stažení pod článkem), který nasdílíte nebo vytisknete pro informaci dalším patriotům.

Hlavní těžiště výstavy Má vlast cestami proměn spočívá v putování. Každý rok v květnu se koná slavnostní veřejná vernisáž výstavy na Vyšehradě v Praze – ta loňská se uskutečnila 18. května (fotogalerie). Zde výstava setrvává měsíc. Poté se rozjede do různých koutů České republiky a takto putuje celý rok. Můžete se s ní setkat na veřejných prostranstvích v obcích a městech, v knihovnách, na úřadech, ministerstvech, univerzitách, v ulicích, na hradech, zámcích i na nádražích. Výstavu ročně zhlédne na 3,5 mil. lidí. Aktuální místa, kde se kolekce právě nachází, najdete zde.

Do Tišnova výstava zavítá také, a to od 1. do 15. dubna 2020

Hlasovat pro Park pod kostelem můžete do 30. 3. 2020. Vítěz nejlepší proměny bude vyhlášen při zahájení dalšího ročníku výstavy v Praze na Vyšehradě 25. 4. 2020.

Facebookový profil putovní výstavy Má vlast cestami proměn

Přílohy: 
Datum vytvoření: 13.6.2019 / Datum změny: 6.1.2020