Galerie Skleněnka

Galerie Skleněnka vznikla v roce 2006, rok poté, co manželé Dostálovi zakoupili starou zemědělskou usedlost v Březině, bývalý Kolářův statek, s úmyslem zřídit zde výletní galerii.

Její majitelka Alice Dostálová  je profesí umělecká sklářka - vytváří drobné skleněné figurky, a proto  galerii zaměřila především na sklo. Chce veřejnost seznámit s ručními sklářskými technikami a předvést um českých sklářů.

V galerii je k vidění stálá expozice skleněných figurek, vitráží, hutního, rytého a malovaného skla. Od května do září pořádá galerie různé řemeslné akce a výstavy, na kterých jsou k vidění nejen sklářské výrobky, ale také obrazy, šperky, keramika, grafika a dřevěné i kované plastiky.

Na vernisážích uspořádaných formou přátelského setkání a posezení na venkovském dvoře se za léta provozu galerie vystřídalo mnoho hudebníků a hudebních skupin různých žánrů.  Školky, školy a skupiny zájmových činností navštěvují galerijní programy s ukázkou výroby skleněných figurek, přednáškou o sklářských technikách a dílničku s možností namalovat si skleněnou ozdobu, zvonek, či navléknout korálkový náhrdelník.

Na Vánoce pořádá galerie prodejní výstavy s kulturním programem, o Velikonocích vystoupení folklórních souborů a prezentaci rukodělných technik.

Páté výročí oslavila galerie akcí Skleněný maraton, na kterou přijelo deset českých sklářů předvádět techniky rytí, broušení, výrobu technického skla, vánočních ozdob, vitráží, foukání skla z trubic, výrobu vinutých perlí a figurek i dlabání sklářských forem. Byla zde také pojízdná sklářská pec s hutní výrobou. Díky těmto akcím navštíví galerii ročně kolem dvou tisícovek návštěvníků.

Otevřeno je od května do září o sobotách a nedělích od 11 do 17 hodin, nebo na objednávku na číslo 777 668 990. 

 

Adresa: 
Březina 3
Obec: 
Tišnov
PSČ: 
66601
Telefon: 
777668990