Karel Vachek

dokumentární režisér

Karel Vachek

Český dokumentární režisér a filmový pedagog přišel na svět v roce 1940 v Tišnově.

Karel Vachek studoval na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století režii hraného filmu na pražské FAMU. Školu absolvoval půlhodinovým filmem Moravská Hellas, reportáží, kterou nahlížel pod povrch slavností ve Strážnici. Za snímek získal uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Vzápětí však prezident Antonín Novotný film zakázal, na znovuuvedení musel čekat až do porevolučních let.

Další Vachkův dokument Spřízněni volbou, natočený v roce 1968, zachytil události čtrnácti dnů, které předcházely na jaře 1968 volbě československého prezidenta. Film získal Velkou cenu na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů v Karlových Varech a dvě hlavní ceny na mezinárodním festivalu filmového dokumentu v německém Oberhausenu v roce 1969.

V období normalizace v 70. letech Vachek nemohl z politických důvodů v Československu natáčet, a proto odešel do exilu do Francie a USA. Kvůli nemoci své ženy se v polovině 80. let vrátil a pracoval v tišnovské sodovkárně jako řidič.

Od roku 1990 začal znovu natáčet další dokumenty. Například základ tetralogie Malý kapitalista, jež mapovala změny české společnosti od porevolučních let až do přelomu století. Ve stejném roce režisérovu tvorbu ocenila porota berlínského festivalu, když mu udělila cenu Zlatá kamera.

Za své filmy byl dvakrát (2000 a 2002) oceněn v kategorii Nejlepší český dokumentární film roku na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Tam v roce 2010 získal i Cenu za přínos světové kinematografii. Ve stejném roce Vachek slavil své sedmdesáté narozeniny a organizátoři Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech pro tuto příležitost vytvořili kompletní retrospektivní pásmo jeho tvorby.

Od roku 1994 je profesor Vachek pedagogem Katedry dokumentární tvorby FAMU, od roku 2002 i jejím vedoucím. Jeho studenty jsou mladí nadějní filmaři jako například Vít Klusák a Filip Remunda (tvůrci dokumentu Český sen o působení reklamy na český lid). Právě oni pod vlivem Vachkova učení letos natočili dokument o novodobých prezidentských volbách Spřízněni přímou volbou.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

autor: Aneta Nejezová

Datum vytvoření: 28.1.2014 / Datum změny: 31.3.2015