Malebným údolím řeky Svratky do Tišnova

Krásy údolí řeky Svratky lákají k vycházkám a výletům. Jejímu kouzlu propadli nejen pěší turisté, ale i trempové, kteří zde založili několik legendárních trampských osad. V posledních desetiletích si tuto oblast oblíbili chataři, jejichž udržované příbytky dotváří na mnoha místech podobu krajiny. My si můžeme vychutnat krásné přírodní scenérie okolo řeky Svratky cestou do Tišnova.

 

Délka trasy: 11 km

Náročnost: nízká

Start: náměstí ve Veverské Bítýšce nebo přístaviště u Brněnské přehrady

Cíl: Tišnov, autobusové a vlakové nádraží

 

Co uvidíte zajímavého?

Výlet začneme ve Veverské Bítýšce na náměstí, kam se dostaneme autobusem nebo parníkem po Brněnské přehradě.  Odsud vyrazíme po červené značce směrem k chatové osadě Šárka. Čekají nás asi 4 km romantickým údolím Svratky ve stínu strmých skal a lesnatých svahů. Hluboce zařezané prolomové údolí řeky Svratky zde dělí Deblínskou vrchovinu na dvě části. Před chatovou osadou Šárka se řeka rozděluje a obepíná zarostlý ostrov. Levé říční rameno má být původní náhon k hamrům, které stávaly na levém břehu řeky na veverském panství od roku 1536. Jejich stavitelem byl majitel sousedního rozlehlého pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Dodnes se tu místu, kde hamry stávaly, říká "U Širokého proudu".

Turistické rozcestí Šárka je místem, kde si můžeme odpočinout. V turistické sezóně zve k občerstvení stylová hospůdka Saloon na Šárce. Odsud vyrazíme dále po červené směrem do Březiny. Budeme procházet obtížnějším úsekem nevhodným pro kola. Upozorní na něj cedule s  nápisem „Nebezpečný úsek 400 m, kolo nutno přenést“. Cesta je zde kamenitá s vystouplými kořeny, místy zapuštěná do strmého svahu. Spíše než úraz však hrozí namočení obuvi. Dále je už cesta pohodlná. Údolí se pomalu otevírá a řeku lemují louky a vzrostlé stromy. 

Cesta nás přivede do obce Březina, jejíž historie sahá do 9. století. Původně patřila podobně jako nedaleký Tišnov k hradu Veveří. Roku 1234 královna Konstancie, manželka Přemysla Otakara I., založila u Tišnova klášter Porta coeli a Březina se stala jeho majetkem. K pamětihodnostem obce patří kaple sv. Václava z roku 1774 a boží muka s trojúhelníkovitým půdorysem a letopočtem 1717. O víkendech od května do září je v Březině otevřena galerie Skleněnka. Výtvarnice Alice Dostálová zde připravila stálou expozici skleněných figurek spolu s ukázkou jejich výroby. Součástí je i korálková dílna. V Březině si můžeme odpočinout a posilnit se v hostinci U Splavu, ke kterému nás dovede červená značka. Je otevřen pouze v sezóně.

Z Březiny se otevírá výhled na Tišnov a jeho rozhlednu na Klucanině. Pokud Vás láká navštívit rozhlednu, doporučujeme dojít až do Tišnova po červené. Žlutá značka z Březiny do Hradčan vede po asfaltové silnici, která je dnes již dost frekventovaná a tento úsek by nepatřil k příjemným zážitkům.

V Tišnově výlet zakončíme u autobusového a vlakového nádraží. Bylo by ale škoda ihned odjet. Lepší je posilnit se v některé z místních restaurací a vydat se na procházku Tišnovem

Datum vytvoření: 23.6.2015 / Datum změny: 23.6.2015