Petr Fruhwirt

Petr Fruhwirt

Petr Fruhwirt se narodil 27. 6. 1902 v jihomoravské vesnici Mikulovice u Znojma jako jedno z deseti dětí, rodina byla hluboce věřící. Ve škole byl pracovitý a neobyčejně nadaný žák, na přímluvy pana učitele proto šel na gymnázium do Moravských Budějovic. Jeho rodiče však museli kromě něj živit i další nezaopatřené děti a nemohli jej plně podporovat, přivydělával si tedy kondicemi z latiny a matematiky. Chtěl se stát lékařem. Na studiích na brněnské Masarykově univerzitě opět dával kondice, pracoval na pitevnách a praktikoval u zubního lékaře, jen aby měl peníze a mohl dokončit studia. Jako obyvatel Sušilových kolejí se začal zajímat o spolkový život a tak se zapojil do aktivní činnosti katolických vysokoškoláků. Doktor Fruhwirt byl vždy otevřeně praktikující katolík. Křesťanská výchova mu dopomohla k pokoře, skromnosti, obětavosti pro druhé a také k vytrvalosti. Po ukončení studií sbíral zkušenosti v brněnských nemocnicích. V roce 1930 zahájil samostatnou praxi v Tišnově. Byl vyhledáván jako praktický i zubní lékař, o pacienty neměl nouzi. Kromě diagnózy a léčby uměl pomoci i milým slovem a pochopením, proto se stal velmi oblíbenou osobou.

Petr Fruhwirt nesl velmi těžce okupaci naší vlasti nacistickým Německem. Když mu v koncentračních táborech zmizela řada známých a přátel z Tišnovska, byl to další důvod, proč se zapojit do odboje. Jako lékař poskytoval své lékařské služby odbojovým skupinám. Po válce udělil prezident republiky Fruhwirtovi partyzánskou medaili 1. stupně.

Po nástupu komunistů v únoru 1948 nastalo v Československé republice období temna. Doktor Fruhwirt, známý v širokém okolí svými názory, se opět postavil do odboje, ošetřoval zraněné při přestřelce, a tím podporoval protistátní živly. Praktiky Státní bezpečnosti ho však dostihly a v roce 1952 byl zatčen a poté odsouzen k jedenácti letům těžkého žaláře, ztrátě jmění, ztrátě občanských práv, zákazu lékařské činnosti a pokutě. Po šesti letech jej podmínečně propustili kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu. Postupně se z „neškodného“ zubního laboranta vypracoval zpět na zubaře a lékaře s plnou čekárnou pacientů. Léta strávená v kriminálech na něm však zanechaly stopu a o několik málo let později, v roce 1966, zemřel na infarkt.

Datum vytvoření: 28.1.2014 / Datum změny: 31.3.2015