Po stopách partyzánského odboje na Tišnovsku

Vydejte se do míst, která se na samém konci války stala dějištěm krutých bojů mezi Čechy, Němci a Rusy. V lesích, na samotách a v zapadlých vesničkách v okolí Tišnova působilo skrytě několik odbojových skupin. Pomáhala jim řada místních lidí a mnoho z nich za to zaplatilo životem. Vzpomínky na tyto události jsou stále živé. K pochopení místních souvislostí vám pomůže kniha Je smutné opouštět svět na jaře... německé autorky Hermy Kennel vydané v roce 2015. Přenese vás do doby, která byla nepřehledná, plná nedůvěry a strachu, ale také odhodlání bojovat za svobodu s nasazením vlastního života.

 

Délka trasy: 20 km

Náročnost: střední

Start: Lipůvka, autobusová zastávka

Cíl: Tišnov, autobusové a vlakové nádraží

Co uvidíte zajímavého?

Z Lipůvky se po zelené turistické značce vydáme přes les do Skaličky. Malá víska schovaná v údolí potoka Lubě se stala za 2. světové války základnou III. úderné roty generála Luži. V lesích nad Skaličkou si její členové pod vedením Milana Genserka vybudovali úkryt. Dne 24. února 1945 byl jejich úkryt odhalen a rozprášen Gestapem. Tyto dramatické události připomíná Památník partyzánské roty generála Luži vybudovaný v místech, kde se úkryt nacházel. Při cestě vesnicí si všimneme budovy mlýna po levé straně silnice v blízkosti sportovního areálu. Jedná se o mlýn Žandovských, jehož obyvatelé za svou spolupráci s partyzány zaplatili životem. 

Od památníku se vydáme po modré značce přes kopec Stanovisko do Hajánek a Jamného. Odsud dále po žluté značce do Šerkovic. V půli cesty mezi obcemi Jamné a Šerkovice se nachází bývalá Šerkovická hájenka. Zde mělo 26. února 1945 dojít k setkání velitelů sovětské partyzánské skupiny Jermak a III. úderné roty generála Luži. Setkání však bylo prozrazeno a oné noci Gestapo postřílelo nebo zajalo také vedení Jermaku. Za svou spolupráci s partyzány zaplatil životem šerkovický hajný Hejmala a jeho rodina. Podrobné vylíčení událostí oné noci naleznete na www.tisnoviny.cz/obsah/serkovicka-hajenka-tragicka-udalost-pred-70-lety. Památník padlým partyzánům v obci Šerkovice dodnes připomíná tuto tragickou událost.

Z Šerkovic se vydáme po modré značce přes Lomničku do Tišnova. V Lomničce v domě č. 8 bydlela za 2. světové války Boženka Škrabálková s rodinou. Pracovala v nedalekém Tišnově na pracovním úřadě a falšovala pracovní knížky pro uprchlíky zapojené do odboje. Získávala pro ně také materiální pomoc a informace. Při zatýkání v únoru 1945 si Gestapo přišlo i pro ni. Spolu s dalšími účastníky odboje byla následně transportována do Mauthaussenu, kde 10. dubna 1945 zemřela. Její odvahu připomíná busta před sokolovnou v Tišnově s nápisem „Božence Škrabálkové a jejím družkám - zemřely v potupě, aby národ mohl žít ve cti.“Více o jejím krátkém životě si můžete přečíst na www.tisnoviny.cz/obsah/bozenka-skrabalkova.

V Tišnově své putování zakončíme. Možná vás oslovily staré, ale stále živé příběhy odvahy i zrady.  Popřemýšlet o nich a odpočinout si můžete před odjezdem vlaku v některé z tišnovských restaurací. 

Datum vytvoření: 23.6.2015 / Datum změny: 23.6.2015