SENIORSKÁ OBÁLKA je nadále dostupná >> v Tišnově pomáhá zachraňovat životy

Možná jste to už zažili.Někoho z vašich blízkých postihly náhlé zdravotní problémy.Přes číslo 155 jste zavolali rychlou záchranou službu,která dorazila na místo. Záchranáři se po příjezdu vrhli k nemocnému a současně začali směrem k vám klást otázky, aby co nejrychleji a nejúčinněji pomohli. Byla to pro vás velmi stresující situace. Jen obtížně jste si vybavili správné odpovědi.

Jak se Váš blízky jmenuje?
U jaké zdravotní pojišťovny je veden?
Pro jaké nemoci se léčí?
Jaké bere léky, kdy, kolik?
Na co je alergický?
Kdo je ošetřující lékař?
Jaké je jméno a telefonní kontakt blízké osoby?

 

Na pokyn jste začali hledat občanský průkaz, kartu zdravotní pojišťovny, možná aktuální zdravotní zprávu, která není zas tak stará a je to v ní asi všechno uvedeno. Náročná situace pro všechny zúčastněné. Pokud je to váš nejbližší a jste pečující osobou, máte štěstí, že na většinu otázek dokážete odpovědět. Pokud tomu tak není, váháte, vaše odpovědi jsou nejisté.

Co je I.C.E. KARTA, označovaná též jako seniorská obálka?

Právě na základě zkušeností z těchto krizových situací vznikl nápad vytvořit tzv. seniorskou obálku. Jde o formulář vzniklý ve spolupráci se záchranáři a obsahuje základní informace nezbytné pro rychlou a účinnou pomoc v případě náhlých zdravotních potíží zejména u seniorů a osob se zdravotním postižením. Název formuláře – I.C.E. KARTA  - pochází z mezinárodní zkratky I.C.E.  a znamená "použít v případě nouze" (z anglických slov In Case of Emergency). Postup je jednoduchý

  • osoba blízká se seniorem či osobou se zdravotním postižením vyplní formulář I.C.E KARTA dle návodu
  • formulář I.C.E. KARTA poté složí do průhledné obálky
  • a nalepí na ledničku či vnitřní stranu vstupních dveří bytu či domu.
  • verze seniorské obálky tzv. do peněženky, je tak možné potřebné údaje nosit neustále u sebe.

Záchranáři seniorskou obálku znají a vědí, kde ji hledat a jaké informace v ní naleznou. Seniorská karta tak dává jistotu, šetří čas a snižuje míru stresu v krizové situaci.

Seniorská obálka je projektem Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Město Tišnov se k šíření seniorské obálky připojilo již v roce 2019 a navázalo spolupráci s tímto projektem. Cílem je rozšířit využívání seniorské obálky mezi občany města Tišnova. Město Tišnov připravilo formuláře, návody a obálky, které bezplatně šíří mezi občany města. V roce 2021 nyní došlo k aktualizaci formuláře seniorské obálky a také k vytvoření verze formuláře tzv. do peněženky.

Kde mohu formulář a obálku získat?

Kompletní sadu seniorské obálky (formulář A4 na doma, verzi formuláře tzv. do peněženky, návod, obálku) můžete bezplatně získat na následujících distribučních místech:

  • Odbor sociálních věcí Městského úřadu Tišnov (budova č.p. 346, nad Poliklinikou, 1. nadzemní podlaží),
  • Turistické informační centrum Tišnov (nám. Míru 120),
  • Městská knihovna Tišnov (ulice Brněnská 475).

Kromě osobního vyzvednutí na výše uvedených místech si můžete formuláře na doma i do peněženky včetně návodu k vyplnění stáhnout níže.

 

V případě dotazů k Seniorské obálce se můžete obrátit na Odbor sociálních věcí Městského úřadu Tišnov, Mgr. Michal Kudláček, michal.kudlacek@tisnov.cz, tel. 777 35 77 80.

Odkaz na instruktážní film o Seniorské obálce pro zrakově a sluchově znevýhodněné osoby naleznete ZDE.

Více informací a odkazy na publicitu projektu v médiích naleznete na www.seniorskapolitikajmk.cz

Datum vytvoření: 10.6.2021 / Datum změny: 11.6.2021