Údolím Bílého potoka a Libochůvky do Tišnova

Vydejte se na kole na celodenní výlet malebným údolím Bílého potoka a říčky Libochůvky. Cesta vede neporušenou přírodou kolem potoků a říček a je příjemná i za teplých letních dnů. Poznáte historické památky, vykoupete se v přírodním koupališti a projdete se malebnými zákoutími Tišnova. Ideální výlet pro volný den!

Průběh trasy:

Veverská Bítýška – Maršov – Deblín – Drápelky – Chytálky – Dolní Loučky – Předklášteří - Tišnov

Délka trasy: 29 km

Náročnost: střední

Start: Veverská Bítýška, náměstí

Cíl: Tišnov, vlakové nádraží

Co uvidíte zajímavého?

Výlet začneme ve Veverské Bítýšce na náměstí, kam se dostaneme z Brna na kole nebo parníkem po Brněnské přehradě. Odsud vyrazíme po cyklotrase proti proudu Bílého potoka. První zajímavostí na trase je Jarošův mlýn s expozicí věnovanou mlynářství. Ve mlýnici je otevřena Galerie mistra Stanislava Bělíka, ve které jsou pořádány různé autorské výstavy. U Hálova mlýna, kde je možnost občerstvení, opustíme údolí Bílého potoka a vydáme se k Maršovu. Po cestě si můžeme udělat malou zajížďku do osady Šmelcovna. Název osady pochází z německého schmelzen, tedy tavit, neboť ve středověku se zde tavila stříbrná ruda.

Pokračujeme dále do obce Maršov. Nejprve po cyklotrase a dále po červené turistické značce, která vede převážně po klidné silnici. V blízkosti Maršova se nachází Maršovské jezírko s hloubkou 10 metrů. Dříve se zde těžil kaolin, ale dnes  je to oblíbené místo pro přírodní koupání. Z Maršova pokračujeme dále po červené turistické značce k rozcestníku Pravková a odsud po cyklotrase do Deblína. V Deblíně se dostaneme k hlavní silnici a odbočíme doleva. Po krátkém úseku, který vede po silnici 379, odbočíme u rybníka vpravo a pokračujeme po cyklotrase směrem do Dolních Louček. Cesta vede lesem kolem potoka Blahoňůvka, kde je příjemně i za horkých dnů.

Od osady Chytálky pokračujeme dále podle říčky Libochůvky do Dolních Louček. Podjedeme majestátní železniční viadukt – most Míru, jehož velký oblouk o rozpětí 120 metrů je největším železobetonovým obloukem v České republice. Postaven byl v letech 1939 – 1953. Most má délku 300 metrů a je vysoký 30 metrů. V Dolních Loučkách je možné si odpočinout a občerstvit se v místních restauracích. Z Dolních Louček nás cyklotrasa povede lesnatou krajinou Mezihoří podél říčky Loučky do Předklášteří. Zde se nachází skvost středověké architektury –ženský cisterciácký klášter Porta coeli (Brána nebes). Byl založen roku 1233 královnou Konstancií, vdovou po Přemyslu Otakaru I. Svému původnímu účelu slouží i dnes. Klášter je přístupný po celý rok. V jeho části sídlí Podhorácké muzeum. Milovníky zmrzliny a sladkého potěší nabídka dvou cukráren, které se nachází v blízkosti kláštera.

Z Předklášteří pokračujeme po cyklostezce podél říčky Loučky až k jejímu soutoku se Svratkou a dále červené turistické značce do Tišnova, kde výlet zakončíme u vlakového nádraží. Bylo by ale škoda ihned odjet. Lepší je posilnit se v některé z místních restaurací a vydat se na procházku Tišnovem.  

Návrat z Tišnova do Veverské Bítýšky na kole po červené turistické značce kolem řeky Svratky nedoporučujeme, protože úsek mezi Šárkou a Veverskou Bítýškou je pro kola nesjízdný!

Zajímavosti po cestě

Veverská Bítýška – Jarošův mlýn

Maršov – Maršovské jezírko

Dolní Loučky – železniční viadukt most Míru

Předklášteří – klášter Porta coeli

Datum vytvoření: 6.8.2015 / Datum změny: 6.8.2015