Vyhlídka na Tišnov

vhodné pro rodiny s dětmi

Vydejte se s celou rodinou na výlet do Tišnova. Přivítá vás malebné městečko rozložené mezi dvěma kopci, s řadou kulturních památek a přírodních zajímavostí. Z rozhledny na Klucanině budete mít město Tišnov i jeho okolí jako na dlani. Pokud se navíc na výlet vydáte v sobotu dopoledne, můžete si koupit i nějakou dobrotu na tišnovských trzích. 

 

Délka trasy: 5,5 km

Náročnost: střední (stoupání k rozhledně na Klucanině)

Start a cíl: vlakové a autobusové nádraží Tišnov

Co uvidíte zajímavého?

Procházku městem začneme u vlakového nádraží, kde je rozcestník turistických tras. Vydáme se po žluté turistické značce Janáčkovou ulicí až na křižovatku s ulicí Jungmannovou. Zde můžeme obdivovat barokní právovárečné domy, Panský dům a Dům U Jana, a funkcionalistickou budovu Městské spořitelny, dnes Komerční banky.

Přes náměstí Komenského projdeme kolem mariánského sloupu až na náměstí Míru, kde můžeme obdivovat zejména honosnou budovu radnice.  Z náměstí také zahlédneme věž kostela sv. Václava, který je skrytý za nižšími domy. Malá odbočka k němu se určitě vyplatí.

Náměstím Míru projdeme po žluté turistické značce až ke křižovatce s ulicí Riegrovou. Odsud vyrazíme dále po modré značce na Klucaninu. Riegrova ulice, která bývala kdysi lázeňskou promenádou, nás zavede až ke Kuthanovu sanatoriu (dnes nemocnice). Cestou budeme míjet řadu krásných tišnovských vil z období první republiky. Některé z nich jsou památkově chráněné. Děti potěší malé dětské hřiště, které se nachází v parčíku po pravé straně ulice. Sanatorium připomínající spíše zámek než budovu nemocnice si můžete prohlédnout i zblízka, pokud vstoupíte do areálu nemocnice a vydáte se na procházku přilehlým anglickým parkem.

Za Kuthanovým sanatoriem začíná stoupání k rozhledně na kopci Klucanina. Odměnou za vynaloženou námahu bude krásný výhled na okolní krajinu. S orientací pomohou návštěvníkům reliéfní mapy okolí, které jsou umístěny v horním vyhlídkovém patře rozhledny.

Ve vrchní části kopce si zvláště děti užijí netradiční naučnou stezku. Základem stezky je pět interaktivních tabulí, které přibližují dětem i jejich rodičům stromy, keře, savce, ptáky, hmyz a další krásy přírody vyskytující se přímo na Klucanině. Děti mají dovoleno se tabulí dotýkat, odklápět, koukat kukátky, hladit prstíky.

Z rozhledny se vydáme dále po modré směrem do Hradčan. Poté co sejdeme k hlavní silnici vedoucí k nádraží (Brněnská), odbočíme doprava. Oddělíme se nyní od značky. Asi po 300 metrech budeme mít po pravé straně parkoviště a restauraci Na Skleníku, kterou můžeme využít k občerstvení. Za ní se mezi domy nachází velké dětské hřiště. Tuto zastávku děti jistě ocení. Počítáme s tím, že k vlakovému nádraží v Tišnově nám zbývá ještě asi 20 minut chůze.

Zajímavosti po cestě:

Datum vytvoření: 23.6.2015 / Datum změny: 23.6.2015